Fransa Başbakanı Gabriel Attal’dan istifa kararı

AA

Fransa Başbakanı Gabriel Attal, sol ve çevreci partilerin kurduğu Yeni Halk Cephesi’nin sandıktan birinci parti olarak çıktığı erken genel seçimlerin ardından açıklamalarda bulundu.

Yeni seçilen 577 milletvekili tebrik eden Attal, meclisi feshetme kararını kendisinin seçmediğini ve bunun sonuçlarına katlanmayı reddettiğini söyledi.

Attal, Cumhuriyet İçin Hep Birlikte İttifakı’nın adaylarıyla mücadele etmeye karar verdiklerini belirterek aşırıcı partilerin mecliste salt çoğunluğunu oluşturamadığına dile getirdi.

Kendi ittifaklarının da mecliste çoğunluğa ulaşamadığına dikkati çeken Attal, “Bu seçimde temsil ettiğim siyasi grup bu akşam çoğunluğu sağlayamıyor. Cumhuriyet geleneğine ve prensiplerime uygun olarak sabah Cumhurbaşkanı’na istifamı sunacağım” ifadelerini kullandı.

“Bu gece milletimiz için yeni bir dönem başlıyor”

Gabriel Attal, şunları kaydetti:

Bu gece milletimiz için yeni bir dönem başlıyor. Yarından itibaren iktidarın ağırlık merkezi artık her zamankinden daha fazla Fransızların iradesiyle parlamentonun elinde, milletin temsilcilerinin elinde, dolayısıyla vatandaşlarımızın elinde olacak.

Aşırı sağın bu seçimde tarihi bir puana ulaştığı değerlendirmesinde bulunan Attal, genel seçimlerin ikinci turunda Hauts-de-Seine’in 10. seçim bölgesinde oyların yüzde 61,62’sini alarak milletvekili seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir